Tajemství vína (1. část)

Tesař Oto - Z tisku - 20. 01. 2005 - 691 přečtení

Dnes se poprvé setkáváme s novou rubrikou o víně. Chtěl bych Vám formou článku každý týden tento nejstarší nápoj vyrobený lidskou rukou přiblížit a pomoci najít k k němu cestu. A to jak těm kteří víno již pijí, tak i těm kteří půvab vína dosud neodhalili.

Vraťme se teď o mnoho let zpátky a řekněme si něco o původu tohoto božského nápoje. Starobylost vinné révy vyplývá i z první knihy bible Genesis (9,20), kdy první věc, kterou učinil praotec Noe, který jediný přežil potopu světa, byla, že obíraje se zemí, začal vinice zakládati. Noe přistál na hoře Ararat, která se nachází na pomezí Turecka a Arménie, tedy poblíž Kaspického moře. A tam také většina vědců klade počátky pěstování vína. Lze vědecky dokázat, že nejstarší nálezy džbánů se zbytky vína jsou staré plných sedm tisíc let. Můžeme tedy směle říci, že víno jako nápoj provází lidstvo od začátku dějin.

K nám se víno dostalo zásluhou římských legií které po obsazení dobytých území vždy začínali s pěstování révy vinné. Proto se pěstování vinné révy v našich zemích datuje od 3.století našeho letopočtu, kdy na příkaz římského císaře Marka Aurelia Proba vojáci vysázeli vinice v oblasti dnešních pálavských kopců.

Tolik historie vína a nyní něco ze současnosti. Náš vinařský zákon třídí vína podle vyzrálosti hroznu na révové víno stolní, révové víno jakostní a révové víno s přívlastkem. Révové víno se smí vyrábět ve dvou druzích - jako odrůdové révové víno jakostní a známkové víno jakostní. Révové víno s přívlastkem se smí vyrábět ve třech druzích, jako kabinet, pozdní sběr a výběr z hroznů. K jejich výrobě se nesmí používat tzv. cukření.

Na tomto místě je velmi důležité si uvědomit co znamená slovo „révové“. Tímto výrazem se garantuje skutečnost, že daný nápoj je kompletně vyroben z vinné révy. Toto není samozřejmost, neboť na trhu se velmi často prodávají různé vinné nápoje, které mnohdy s vinnou révou neboli hrozny mají pramálo společného. Stává se potom, že konečný konzument nadšeně jásá nad „krabičkovým“ mokem jehož cena lehce přesahuje 20,- Kč.

Výrobce je povinen uvádět všechna tato data na obalu nebo etiketě a nutno říci, že ve většině případů to tak i je. Pro nás jako zákazníky tedy platí při nakupování vína toliko jediné: pečlivě číst údaje na etiketě (neboli adjustaci, jak praví znalci). Je třeba z radostí říci, že již není u nás výjimkou kupovat víno jako pěkný dárek. Ale i v tomto případě platí, že dobrá rada nad zlato.

Toto povídání by Vám v budoucnu mělo i v tomto případě pomoci. I nakupování vína je třeba rozumět a jako jsou lidé různí, tak totéž platí v plné míře i o víně. Je opravdu trapné pohostit znalce a milovníka vína mokem z krabice. Ale též opačný extrém, kdy víno vysoké kvality a potažmo ceny je naléváno někomu, kdo pije víno je velmi sporadicky.

Na závěr snad malou poučnou historku s doby starého Řecka:
Ve svém mládí se kdysi řecký bůh Dionýsos vydal na dlouhou cestu přes hory. Při chvíli odpočinku uviděl na zemi u svých nohou malou, sotva vyklíčenou rostlinku. Zalíbila se mu, opatrně ji vytrhl a aby ji ochránil, vsadil ji do duté ptačí kosti, která ležela opodál. Putoval a rostlinka sílila. Ptačí kost jí nestačila, a proto ji přesadil do kosti lví, která se povalovala ve stepi. Rostlina pookřála a rostla rychleji. Když došel k lidským obydlím našel velkou oslí kost. Do té naposledy přesadil rostlinku a když došel do cíle zasadil ji ke svému obydlí. Vyrostla z ní réva a dávala lahodné víno. Ten kdo se napil vína málo, dostal ptačí křídla. Kdo se napil více pocítil sílu lva. A kdo se napil příliš, zhloupl jako osel.


Známkování (jako ve škole) : [Akt. známka: 2,00 / Počet hlasů: 2]

Celý článek | Komentáře: 0 | Známka: | Oznámkovalo: | Informační e-mail Vytisknout článek | Zdroj: www.stribro.net

 
 
WebZdarma.cz