Vinaři nechtějí na košty, bojí se celníků

Vojta František - Z tisku - 28. 01. 2005 - 583 přečtení

Drobní vinaři odmítají vystavovat vína na tradičních přehlídkách vín. Děsí je kontroly celníků a bojí se, že účastí na koštech na sebe upozorní. Pořadatelé mají strach, že košty zmizí. Celníci připouštějí, že katalog z výstavy pro ně může být inspirací.

Nové předpisy a zákon o spotřební dani, podle něhož by vinař, který ročně vyrobí nad pět set litrů vína, musel podávat daňové přiznání stejně jako velkovýrobce, pohnul drobným vinařům žlučí. Sepisují petice a stávkují v ulicích. Kvůli novým kontrolám celníků, kteří ve sklepích zjišťují, kolik vína skutečně vyrobí, teď vinaři odmítají vystavovat svá vína na obecních a zahrádkářských koštech.

"Mají strach, že když dají na výstavu víno a jejich jméno se objeví v katalogu, celní správa po nich právě podle katalogu vystavovatelů půjde. Nechtějí na sebe proto zbytečně upozorňovat," potvrdil obavy tajemník Svazu vinařů Martin Půček.
Mnozí vinaři doma nechtějí celníky vidět už jen kvůli tomu, že jejich přítomnost by jim zkomplikovala život.

"Celník má oprávnění usadit se ve sklepě třeba na dvacet čtyři hodin. Pokud by seděl v kanceláři, nemá to smysl," připustil Jaroslav Moravec, mluvčí celního ředitelství v Brně.

A tak třeba v Moutnicích na Brněnsku už jeden takový košt zrušili. Kvůli obavám, že se nesejdou vzorky vín. "Vinaři si netroufali," řekl starosta Moutnic František Vymazal.

"Mám velký strach, vinaři skutečně mluví o tom, že do výstavy nepůjdou. Bojí se, aby k nim do sklepa nepřišli hned poté celníci," řekl také Ivan Kuchař, který pořádá přehlídky vín v Hustopečích.

V Křepicích, kde chystají jeden z prvních letošních koštů, to zatím vypadá, že přehlídka bude. "Výstavy vín probíhají už třicet let a vystavovatelé jsou podobní, proto z toho nemám strach," řekl zástupce pořadatele Václav Novotný.

Pro výstavy navíc nyní platí nová kritéria a pořadatelé se teprve nyní dozvídají, jak je mají připravovat.

Vzorky vín dávají výrobci vína na výstavy zdarma a na koštu se neprodávají. "Pokud tedy vystavovatel vyrobí víno do pěti set litrů a neprodává ho, celní správa na něj nemá," upozornil tajemník Půček.

Jsou ale i vinaři, kteří se bojí kontrol, protože nemají úplně čisté svědomí. "Podvádělo se a podvádět se bude, ale těch, kteří se opravdu obávají pouze komplikací, je většina," tvrdí Půček.

Celníci připouštějí, že katalog z přehlídky vín jim posloužit k tomu, aby se k vystavovateli vydali na kontrolu. "Nikdo to nemůže vyloučit," míní mluvčí celníků Moravec. "Výrobce vína, který dodrží zákon, ale může vystavovat své víno, kde bude chtít," ubezpečil.

Celní správa, která je od ledna 2004 správcem daně z přidané hodnoty, je novým postrachem vinařů. "Celní úřad může v případě podezření vstoupit do sklepa nebo i do pálenice, a sice i tam, kde majitel nemá živnost," upozornil Moravec.

Jen vinař, který vyrobí víno do pěti set litrů a neprodá z něj ani deci, nemusí vypisovat složité formuláře. Novela zákona o spotřební dani má tento limit zvednout na tisíc litrů. "Celníci jen plní svou povinnost," dodal Moravec.

Známkování (jako ve škole) : [Akt. známka: 2,00 / Počet hlasů: 3]

Celý článek | Komentáře: 0 | Známka: | Oznámkovalo: | Informační e-mail Vytisknout článek | Zdroj: MF Dnes

 
 
WebZdarma.cz