Pijete rádi bílé víno? Můžete zadarmo

Vojta František - Z tisku - 28. 01. 2005 - 748 přečtení

Máte rádi víno a chcete zjistit, jak se jeho pití projeví na vašem zdraví? Pak máte jedinečnou šanci přihlásit se do projektu lékařů plzeňské fakultní nemocnice. Odborníci hledají stovku dobrovolníků, kteří budou pod jejich dozorem pít bílé víno.

Lékaři z Plzně chtějí zjistit, jak se pravidelná konzumace vína projevuje na zdraví konzumentů. Za sebou už mají jeden průzkum. A ten mluví ve prospěch vína. Nesmí se to s ním však přehánět - ideální jsou dva tři decilitry kvalitního bílého vína třikrát týdně. Když se k tomu přidá třikrát do týdne sportování, denně ovoce a zelenina, rozhodně by si člověk neměl uškodit.

"Víno posiluje obranyschopnost organismu a snižuje rizika civilizačních chorob, například kornatění tepen a jejích komplikací, jako jsou srdeční infarkt a mozkové příhody, rakoviny nebo cukrovky, uvádí závěry výzkumu přednosta Ústavu klinické biochemie a hematologie Fakultní nemocnice v Plzni Jaroslav Racek.

Lékaři na více než padesátce dobrovolníků testovali výrobek vinařů z Mikulova - Müller Thurgau Sommelier Club 2002. "Prošel jsem vstupní prohlídkou, lékaři mi odebrali krev, změřili a zvážili, provedli EKG. Pak jsem si měsíc každý večer dal necelé čtyři decilitry vína. Během průzkumu jsme neměli nijak měnit své dosavadní návyky. Každý z nás tedy mohl pít i jiný alkohol," popisuje měsíční výzkum Martin Fousek z Plzně. Pak dobrovolníci podstoupili další dva odběry krve.

Zatímco při prvním projektu lékaři testovali účinky vína jen na mužích ve věku od 30 do 60 let, tentokrát se do něj mohou zapojit i ženy. Věková hranice je posunuta nad 40 let. Změnou bude, že měsíc před samotným průzkumem a měsíc po něm testující nebudou moci pít téměř žádný jiný alkohol než testované víno. Lékaři také chtějí s pomocí vitaminů ovlivnit jeden z nepříznivých vlivů pití vína.

"Zvyšovala se hladina jedné aminokyseliny, která se běžně vyskytuje v organismu. Pokud je její hladina vysoká, může poškozovat cévní výstelku a vést ke kornatění tepen," popisuje zápory pití vína přednosta ústavu Jaroslav Racek.

Lékaři chtějí nepříznivé faktory při výzkumu ovlivnit podáváním vitaminových tablet. "V běžném životě se dá nepříznivý vliv ovlivnit vhodnou stravou s dostatkem určitého vitaminu. Který to bude, to musíme vyzkoumat," říká Jaroslav Racek. Lidé, kteří mají zájem o výzkum se mohou přihlásit na internetové adrese www.fnplzen.cz/atlas/vino.


Známkování (jako ve škole) : [Akt. známka: 2,00 / Počet hlasů: 1]

Celý článek | Komentáře: 0 | Známka: | Oznámkovalo: | Informační e-mail Vytisknout článek | Zdroj: www.idnes.cz

 
 
WebZdarma.cz