Grand Prix Vinex 2005

Vojta František - Z tisku - 08. 02. 2005 - 712 přečtení

Rekordních 370 vzorků vín ze sedmi států světa obsadilo letošní mezinárodní soutěž Grand Prix Vinex 2005. Degustátoři vybírali z nabídky 93 vystavovatelů, titul šampióna nakonec získal Ryzlink vlašský, výběr z hroznů, ročník 2003 z Vinselektu Michlovský Rakvice.

Akce je jednou z nominačních soutěží Salonu vín ČR, kde se každoročně vybírá nejlepší stovka vín z celé země. V posledních letech se podařilo vítězit domácím vysoce kvalitním vínům, což podle tajemníka Svazu vinařů ČR Martina Půčka pomáhá producentům tato vína prodat v dobré cenové úrovni.
Více než třetinu ze všech vzorků tvořila červená vína do čtyř gramů zbytkového cukru na litr. Odborníci vína vyhodnocovali stobodovou stupnicí a nejvyšší zastoupení měly odrůdy Rulandské bílé, Chardonnay a Ryzlink rýnský.
Dalšími šampióny v jednotlivých kategoriích se staly Ryzlink rýnský pozdní sběr 2003 z Habánských sklepů Velké Bílovice, dále Veltlínské zelené, ledové 2003 ze Znovínu Znojmo a Zweigeltrebe klaret, výběr z hroznů 2003 z Vína Marcinčák Mikulov.
Červeným vínům kraluje Cabernet Moravia, pozdní sběr 2003 Štěpána Maláníka z Mikulčice, šumivým Chardonnay jakostní 2001 od Jana Petráka z Kobylí. Cenu Agrární komory za nejlépe hodnocenou kolekci vín si odveze Milan Sůkal z Nového Poddvorova.
Vítězové převezmou ceny na slavnostním galavečeru veletrhu G+H v Brně. Všechny vzorky bude možné ochutnat v pavilonu A po celou dobu konání veletrhu G+H od 1. do 3. března tohoto roku.

Výsledky seřazené podle dosažených bodů (pdf)
Výsledky seřazené podle firem (pdf)
Souhrnný seznam vítězů (pdf)
Tisková zpráva Svazu vinařů ČR (pdf)

Související články:
Grand Prix Vinex 2006 (23.02.2006)

Známkování (jako ve škole) : [Akt. známka: 1,33 / Počet hlasů: 3]

Celý článek | Komentáře: 0 | Známka: | Oznámkovalo: | Informační e-mail Vytisknout článek

 
 
WebZdarma.cz