Rulandské: Hypermarketový průměr

Vojta František - Z tisku - 06. 03. 2005 - 861 přečtení

Žádné špičky, ale ani žádná vysloveně vadná vína. Pití průměrných kvalit za průměrnou cenu pro průměrného zákazníka. Přesně takové, jaké nabízejí hypermarkety. Tak by se dal shrnout výsledek testu dvou příbuzných, ale charakterově odlišných odrůd - Rulandského bílého a Rulandského šedého který proběhl za účasti zkušených degustátorů v Národním vinařském centru ve Valticích.

V lepším světle se z těch dvou předvedlo Rulandské šedé, neboli Pinot gris, jak tuto odrůdu nazývá téměř celý vinařský svět, kromě toho našeho, který jí dal jméno po německém obchodníkovi.

Rulandské bílé zklamalo...
Rulandské bílé přineslo degustátorům zklamání až rozčarování. Přestože patří k odrůdám, které udávají tón, tentokrát své kvality nepotvrdilo. "Ta desítka vzorků jako by ukázala, že u nás není dost dobrých vín této odrůdy. Kdybychom hodnotili o měsíc dva později, možná by to dopadlo lépe; pěkné mladé bílé rulandy do obchodů teprve přijdou," řekl po testu předseda komise, slovenský enolog Fedor Malík.
"Test mi jen potvrdil, že spousta vín běžné produkce z běžných obchodů je nižší úrovně. Je to škoda, protože to neodpovídá celkovému trendu, který v našem vinařství dnes je - kvalita vína skutečně stoupá. Tady se to však bohužel nepotvrdilo," dodal jeden z hodnotitelů, Josef Balík, který přednáší o víně na vysoké škole v Lednici.

Výsledky graficky

... šedé příjemně překvapilo
O třídu lépe dopadlo hodnocení druhé odrůdy. Z deseti vzorků Rulandského šedého čtyři získaly stříbrné a dva bronzové medaile. "Vína byla blíže odrůdovému charakteru než Rulandské bílé a objevilo se i několik vzorků vysoké úrovně," zhodnotil výsledky člen poroty Josef Peřina.
Nejvíce bodů obdržel pozdní sběr 2003 z Habánských sklepů Velké Bílovice. Stříbro si odnesla ještě další tři vína: kabinet 2001 vyrobený Vinselektem Miloše Michlovského pro Tesco, pozdní sběr 2003 z valtického Moravínu, který byl oceněn jako víno roku v soutěži Makro (patří k soutěžím uznaným ministerstvem zemědělství).
Stříbro získalo i jakostní Roudnické zámecké z Lobkowiczkého zámeckého vinařství v Roudnici nad Labem. Prokázalo tak, že bílým burgundským odrůdám se v Čechách daří.

Výsledky graficky

Kdo umí, ten umí
I tento, v pořadí již patnáctý test vín potvrdil, že na kvalitní výrobce se mohou zákazníci vždy spolehnout. Habánské sklepy, Vinselekt, Modrý sklep, Moravíno, Znovín nebo Mikros jsou značky, které nezklamou. V testech MF DNES obsazují vždy přední místa. Jsou to vinaři, kteří na trh nepustí špatná vína, která by jim pošramotila pověst.
Stejná jména se ostatně v testech opakují i na opačném konci žebříčku. Vína společnosti Vinium Velké Pavlovice v redakčních testech ještě ani jednou neuspěla. Na obrat k lepšímu, slibovaný novým vedením společnosti, si zákazníci budou muset zřejmě ještě počkat.
Ani víno pod novou značkou firmy, jakostní Rulandské bílé 2001 - ostatně nejdražší z celého testu - nepřesvědčilo. Na vínech, která jsou k dostání v hypermarketech, se zatím velká změna, kterou podnik v poslední době prošel, ještě neprojevila.

Počet bodů Medaile
100 až 95 VELKÁ ZLATÁ
95 až 85 ZLATÁ
85 až 80 STŘÍBRNÁ
80 až 75 BRONZOVÁ
méně než 75 BEZ MEDAILE

Známkování (jako ve škole) : [Akt. známka: 1,75 / Počet hlasů: 4]

Celý článek | Komentáře: 6 | Známka: | Oznámkovalo: | Informační e-mail Vytisknout článek | Zdroj: MF Dnes

 
 
WebZdarma.cz