Müller Thurgau: Skromné víno

Vojta František - Z tisku - 22. 04. 2006 - 517 přečtení

Odrůda, která se spíš drží skromně v pozadí, potvrdila svou pověst. Nijak velký zážitek ve sklenici od ní nečekejte, ale když si v obchodě správně vyberete, můžete si i pochutnat.

Ani žádná sláva, ani žádná ostuda. Tak by mohl znít závěr redakčního testu vín odrůdy Müller Thurgau. Sešlo se v něm dvacet jakostních a přívlastkových vín ročníku 2003 až 2004 z hypermarketů.
Výrazný technologický nedostatek nemělo sice ani jedno víno, ale na mnohých bylo vidět, řečeno slovníkem vinařů, že už jdou z kopečka dolů, nebo dokonce stojí pod ním. A ostatní potvrdila, že Müller Thurgau je odrůda, která dává sice velkou úrodu, ale poměrně skromné víno.

Typická laciná supermarketová vína
Přesto test udělil dvě stříbrné a sedm bronzových medailí. A to zase není na levná vína od 60 do 120 korun tak špatné.
Stříbro si odnesla dvě vína. První je Müller Thurgau kabinet 2004 z mikulovské podoblasti z řady Herbaricum Moravicum Moravských vinařských závodů. Svou stabilní dobrou pověst obhájily i Habánské sklepy, jejich jakostní Müller 2003 skončil na druhém místě. Stříbro o vlásek uniklo třetímu v pořadí, Sommelier Clubu 2003 z Vína Mikulov. Jedny nadchl, druzí k němu měli výhrady, v každém případě vyvolal diskusi o tom, jak má müller vypadat.
Podobně zaujalo i Roudnické zámecké z Lobkowiczkého vinařství, „víno staré školy“ některým hodnotitelům sedlo více, jiným méně.

Víno z jiného světa
Překvapení, ale v tomto případě nemilé, přinesla také vína z druhého konce žebříčku. Jako zjevení z jiného světa zapůsobil Kabinet 2003 Rakvice Exclusive. Už ve sklenici signalizoval, že s ním něco nebude v pořádku. Sytě tmavou barvou (a trochu i chutí) připomínal spíš sherry nebo tokajské, rozhodně to nebyl müller.
Kritiku si vysloužil i Müller Thurgau z nové řady Sedlec firmy Víno Valtice. Byl už tak říkajíc po smrti. "Možná ani nikdy nežil," zaznělo jízlivě z poroty.

Malá odbočka do teorie
Nad některými víny se hodnotitelé podivovali, jak je vůbec mohla inspekce pustit do obchodů. Pro ty, kteří nevědí: jakostní a přívlastková vína musí být před uvedením na trh zatříděna Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí. Ta posuzuje, zda víno odpovídá jakostnímu zařazení. Informaci o tom najde zákazník na etiketě ve formě čísla jakosti.


Kde je ročník 2005?
Test tedy nedopadl pro druhou nejrozšířenější bílou odrůdu v České republice nejlépe. Překvapilo to i samotné degustátory. "Jsem z toho smutný, nedávno jsem ochutnával müllery ročníku 2005 a ty naznačily, že müllerka se vrací do své slávy. U těchto, které jsme hodnotili, se to bohužel nepotvrdilo," řekl po testu Luboš Bárta.
Výsledky by byly možná jiné, kdybychom posuzovali vína ročníku 2005. Müller Thurgau totiž patří k vínům, která by se měla vypít mladá, dokud neztratí svou svěžest. Na mladá vína měl být původně zaměřen i tento test.
Jenže v době nákupu, tedy na konci března, nebyl tento ročník v hypermarketech, a k mání není ani dnes, kdy už je v lahvích. Obchodníci zřejmě čekají, až se vyprodají předchozí ročníky. Jenže to může trvat i několik měsíců.
Vůbec se nabízí otázka, kde jsou všechny ty kvalitní müllery, které získávají medaile na mezinárodních soutěžích (například Müller Thurgau pozdní sběr 2003 z Vinařství Pavlov si odnesl zlatou z prestižní soutěže Vinitaly 2004). V regálech hypermarketů určitě ne.

Müller na stůl patří
I přes rozpačité výsledky testu by nebylo dobré, kdyby zákazníci získali dojem, že Müller Thurgau je odrůda, která nestojí za to. "Ta odrůda k nám patří, dává lehčí vína pro běžné každodenní pití. Výborně se hodí k dnešnímu životnímu stylu, k těstovinám, rybám, drůbeži...," říká sommeliér Libor Nazarčuk.

Vína, která si nezaslouží pozornost
Lépe hodnocená vína

Známkování (jako ve škole) : [Akt. známka: 3,00 / Počet hlasů: 2]

Celý článek | Komentáře: 0 | Známka: | Oznámkovalo: | Informační e-mail Vytisknout článek | Zdroj: MF Dnes

 
 
WebZdarma.cz