Podzimní kolo Československé vinařské ligy

Vojta František - Z tisku - 03. 06. 2006 - 421 přečtení

V úvodním jarním kole měli více důvodů k oslavám Slováci, jejichž vína vyhrála v kategoriích bílá vína suchá a vína červená. Moravští vinaři se v domácím prostředí lednického My Hotelu radovali pouze z vítězství v kategorii bílá vína ostatní. V podzimním duelu se s napětím očekávalo, zda hosté z Moravy dokáží Slovákům porážku oplatit.

Oprávněnost ambicí 18 moravských a 18 slovenských vín posuzovala desetičlenná jury (5 členů z České republiky a 5 členů ze Slovenska) za supervize prof. Fedora Malíka a doc. Miloše Michlovského.

Předpokládaný triumf moravských vín v prvé třetině souboje (kategorie bílá suchá vína) se k nelibosti hostů opět nekonal. Na jaře putoval prvý bod na Slovensko zásluhou Veltlínského zeleného 2004 (Mrva & Stanko), na podzim díky aristokraticky vyzrálému Sylvánskému zelenému 1997 n.z. (LVD Limbach). Na stupních vítězů stál i ananasem vonící, plný a harmonický Devín 2004 n.z. (Karpatská perla) a Tramín červený 2004 v.h. (Matyšák) s omamnou vůní růží, vanilky a manga. Nejlepší moravský vzorek, „novozélandsky“ svěží a voňavý Sauvignon 2004 p.s. (Oulehla), byl teprve pátý… Naštěstí ve druhé třetině (kategorie bílá vína ostatní) pokračovalo vítězné tažení slámových vín vinařství Sonberk Čsl. vinařskou ligou. Na jarní úspěch Tramínu červeného 2002 navázalo Neuburské 2003. Avšak převaha moravské šestky nebyla tak drtivá jako v úvodním kole, kdy obsadila prvých šest míst. Tentokrát se na stříbrnou příčku před ledovou Pálavu 2004 (Vinstars) vklínilo Rulandské biele 2004, ledové víno Jana Patáka z Modry. Třetí třetina zápasu (kategorie vína červená) bohužel pro nás už překvapení nepřinesla. Nejlépe hodnocen byl slovenský, jemně barikový a harmonický Cabernet Sauvignon 2003 v.h. (VPS Pezinok). Druhé skončilo mužné a plné André 2003 p.s. (Moravíno), třetí pozici vybojoval mladistvý Alibernet 2004 (VPS Pezinok). Suma sumárum opět 2:1 pro Slovensko…


Známkování (jako ve škole) : [Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0]

Celý článek | Komentáře: 0 | Známka: | Oznámkovalo: | Informační e-mail Vytisknout článek | Zdroj: www.vino.cz

 
 
WebZdarma.cz