SVATOMARTINSKÉ 2006 - aktuální informace

Vojta František - Z tisku - 18. 11. 2006 - 400 přečtení

Tradice Svatomartinského vína vychází z dávného zvyku vinařů přiťukávat si na svátek svatého Martina poprvé novým, mladým, jiskrným vínem. Sv. Martina bylo tradiční datum, kdy čeleď opouštěla sjednanou službu, dostávala mzdu a hledala si nového hospodáře, případně o rok prodlužovala dohodu se stávajícím. Také majitel vinice - šlechtic či zeman na Sv. Martina zasedl se svými vinaři, aby poprvé ochutnali mladé víno a společně zhodnotili uplynulou sezonu. To té doby bylo přiťukávání s mladým vínem zapovězeno.

Držitelem ochranné známky Svatomartinské je Vinařský fond ČR. Známka je využitelná všemi registrovanými vinaři v České republice, samozřejmě za splnění podmínek daných Vinařským fondem. Před uvedením na trh je každé víno posouzeno nezávislou komisí, která zhodnotí, zda senzorické parametry odpovídají požadované charakteristice. Pokud ano, může vinař užívat u vína známku Svatomartinské, která musí být ve své grafické podobě uvedena na etiketě a na společných záklopkách, které musí být na všech láhvích prodávaných pod touto známkou.

Pod značku Svatomartinské se mohou vyrábět tyto typy vín :

a) bílé – odrůdy Müller-Thurgau a Veltlínské červené rané – i jejich kupáže - (zelenkavě-žlutá barva, svěží ovocité víno s příjemným charakterem primárního aroma ve vůni, vyvážený obsah kyselin a cukrů; možný mírný obsah CO2)

b) růžové – odrůdy Modrý Portugal a Svatovavřinecké – i jejich kupáže - (svěží, ovocitý charakter, růžová nebo cibulová barva, umírněný obsah tříslovin, příjemná kyselina; mírný obsah CO2)

c) červené – odrůdy Modrý Portugal a Svatovavřinecké – i jejich kupáže - (Příjemná rubínová či granátová barva, svěží ovocitá či květinová vůně, chuť hebká, sametová, vyrovnaná, nerušená ostrou kyselinou; možný mírný obsah CO2)

Hodnocení vín přihlášených k udělení značky Svatomartinské proběhlo 31.10.2006 v Národním vinařském centru ve Valticích. Vína hodnotilo 14 zkušených degustátorů, držitelů mezinárodních degustátorských zkoušek. Degustátoři byli rozděleni do dvou komisí. Hodnocení vedli prof. ing. Vilém Kraus, CSc. a ing. Josef Balík, PhD. Degustátoři hodnotili, zda víno splňuje senzorické standardy Svatomartinského vína a zda nemá žádnou vadu. Celkem bylo hodnoceno 107 vín, z čehož 92 bylo ohodnoceno kladně a může užívat značku Svatomartinské 2006. Celkem se k hodnocení přihlásilo 58 vinařských firem, ze kterých 54 firem mělo alespoň jedno víno, které může používat značku Svatomartinské.

Seznam vín, vinařů a prodejních míst Svatomartinského vína naleznete na www.svatomartinskevino.cz

Známkování (jako ve škole) : [Akt. známka: 2,00 / Počet hlasů: 1]

Celý článek | Komentáře: 0 | Známka: | Oznámkovalo: | Informační e-mail Vytisknout článek | Zdroj: www.wineofczechrepublic.cz

 
 
WebZdarma.cz