Ve vinařské lize vyhrála Morava, dotáhla Slovensko na 2:2

Vojta František - Z tisku - 18. 11. 2006 - 540 přečtení

Dva z třech titulů podzimního šampióna Československé vinařské ligy získali moravští vinaři. Jeden putoval na slovensko. Takový je výsledek čtvrtého vzájemného měření sil, do kterého obě země nasadili 36 špičkových vín.

Vinaři na Moravě v posledních letech investovali do vinařství stamiliony korun, potvrdili, že mají podstatně širší základnu nadprůměrných vinařů. Moravští vinaři nastupovali za stavu 2:1 pro Slovensko do podzimního kola vinařské ligy s jednobodovým mankem. Do soutěže poslali jak novou krev tak i ostřílené esa a prosadili se v kategoriích, ve kterých již trumfovali v jarním kole ve slovenském Pezinku - v bílých suchých a červených vínech. Slovensko, naopak, udrželo svoji pozici v přírodně sladkých vínech.

Soutěž v golfovém areálu posílá milovníkům vína jedno dobré poselství: objevujte nové, ale i zapomenuté poklady moravských a slovenských vinic. Šampiónem bílých suchých vín se stal Sauvignon 2005 pozdní sběr od Vinařství Trpělka a Oulehla z Nových Bránic. Až za ním skončili odrůdy jako Rulandské bílé, Aurelius a i nejlepší moravský Veltlín od Miroslava Mikulice z Velkých Pavlovic. Miloš Michlovský, vůdce moderní české vinařské školy neskrýval nadšení z úspěchu. Morava vedla 1 : 0. Vzápětí Slováci vyrovnali, když se v přírodně sladkých vínech zaskvělo Veltlínské zelené ledové víno.

Toto ledové víno od společnosti Vitis Pezinok porazilo v přímém souboji Rulandské šedé slámové víno od Oldřicha Drápala st.. Jeho tvůrce má přitom za sebou několik úspěšných tažení jak na tuzemských, tak i zahraničních výstavách.

O celkovém vítězství Moravy rozhodli červené vína. V první pětce byli sice tri slovenské vína, ale nejvíc bodů získal za Zweigwltrebe 2003 pozdní sběr Josef Valihrach z Krumvíře. Profesor Fedor Malík podotknul, že vyhrálo víno, které je šité na míru moravských a slovenských vinic. Stříbro získal Neronet barique od VPS Pezinok. Zastoupení všech třiceti šesti vín dokazuje, že na čtvrtém kole Československé vinařské ligy se sešla nebývale silná konkurence. Kvalita moravských a slovenských vín se významně zlepšila a stala se podle moravského porotce Libora Nazarčuka prestižní záležitostí výrobců vín.

Celkové výsledky


Známkování (jako ve škole) : [Akt. známka: 5,00 / Počet hlasů: 1]

Celý článek | Komentáře: 0 | Známka: | Oznámkovalo: | Informační e-mail Vytisknout článek

 
 
WebZdarma.cz